rychly kontakt +421 911 922 882 | e-mail: zz@meanderpro.sk
HomeE-shopSlužbyFotogaléria
Partneri

PRANIE LÁN.

TENDON ROPE CLEANER.
je vysoko účinný prací prostriedok pre bezpečné a dôkladné pranie ako v práčke, tak na ručné pranie. Žiadnym spôsobom nepoškodzujú laná a navyše - po vypraní a riadnom vysušenie je lano čisté, pomalšie starne a ľahko sa používa! Lano je textilný výrobok a keď sa zašpiní, našťastie sa môže vyprať. Ručne, alebo v práčke?

Ručné pranie nie je tak intenzívne ako pranie v práčke - práčka vyperie lano efektívnejšie a vlastnosti lana sa výrazne nezmení. Polyamid má jednu nežiaduce vlastnosť - nasiakavosť. Je schopný nasať vodu až do medzi molekulárnych štruktúr a tá úplne rozbúra väzby medzi jednotlivými molekulami, ktoré zaisťujú pevnosť v suchom stave. Už pri zvýšení hmotnosti lana vplyvom vlhkosti o 5% je možný pokles počtu pádov o viac ako 30%!

TEPLOTA VODY.
Lano perieme zásadne vo vode teplej max. 40 ° C, nikdy nie viac - polyamid ako každé textilné vlákno má tendenciu sa zrážať a zrážaním sa znižuje ako pružnosť lana, tak počet pádov.

BEŽNÝ PRÁŠOK NA PRANIE ALEBO TENDON ROPE CLEANER?
Bežný prací prášok je pre pranie horolezeckých lán úplne nevhodný. Ideálnym prostriedkom pre ručné pranie aj pranie v práčke je špeciálny prípravok TENDON Rope Cleaner, ktorý bol vyvinutý pre dôkladné a bezpečné pranie lán. Po dôkladnom vypraní a vysušenie laná nedôjde k žiadnym zmenám v parametroch lana.

SUŠENIE VYPRANÉHO LANA.
Lano je vhodné sušiť vždy na suchom, tmavom mieste, kam nesvieti priame slnko a kde nie je zdroj sálavého tepla. Doba sušenia je veľmi dôležitá. Lano, aj keď sa javí ako suché, obsahuje stále veľké množstvo vody. Zbytkový objem vody znižuje pevnosť lana až o 30%.